سیستم حضور و غیاب چیست؟

سیستم حضور و غیاب چیست؟

سیستم حضور و غیاب چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد سیستم حضور و غیاب آشنا کنیم. ولی قبل از آن باید درباره سیستم حضور و غیاب بدانید:

یکی از نیازهای مدیران امروزی کنترل و نظارت بر کارکرد پرسنل و بهره وری آن هاست. یکی از این موارد کنترل و نظارت بر تردد کارمندان و همچنین محاسبه حقوقشان بر طبق این اطلاعات است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه‌های پیشرفته به بازار این امکان به راحتی و با کمترین هزینه‌ها در اختیار مدیران قرار گرفته‌ است. با نصب دستگاه‌هایی که برای همین منظور طراحی شده‌اند در ادارت و شرکت ها, کارمندان در هنگام تردد با مراجعه به این دستگاه و با استفاده از ابزارهای مختلف مانند کارت‌های هوشمند,اثرانگشت,اسکن چهره و… تردد خود را ثبت می‌ کنند . این دستگاه‌ها در ابتدا به وسیله کارت‌ هایی که در اختیار کارمندان قرار می‌گرفت عمل می‌کردند اما با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی از قابلیت‌های بیومتریک انسان نظیر اثرانگشت,عنبیه چشم,چهره و… بهره گرفتند که امکان هر گونه تقلب را از بین می‌برد و سهولت بیشتری برای کارمندان به همراه داشت.

در ادامه به بررسی یکی از این ابزارها می‌پردازیم:

تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی:

 صدور مجوز و تشخیص هویت از روی اثر انگشت یکی از ساده‌ ترین و پرکاربردترین روش‌های تشخیص هویت است برای خواندن اثر انگشت، سیستم‌های زیادی که از فناوری‌های مختلف بهره می‌برند، وجود دارد. اما سیستم‌هایی که اثر انگشت را بر پایه روش‌های نوری دریافت و ثبت می‌کنند، بیشتر گسترش پیدا کرده‌اند. در این روش، نور از سوی یک چشم به انگشت تابانده می‌شود, سپس یک دوربین CCD، پرتوهای باز تابیده را دریافت می کند و از روی آنها یک عکس سیاه و سفید می‌سازد. این عکس مشخصات بارز اثر انگشت را نشان می‌دهد وضوح این سیستم به میزان اهمیت و نوع کاربرد بستگی دارد. برای مثال برای تشخیص اثر انگشت کودکان که پیچیدگی بیشتری دارد از وضوح dpi 1000 استفاده می‌شود در حالیکه برای افراد بالغ ، وضوح dpi 500 کافی است. در کنار روش‌های نوری، برای کاهش هزینه‌ها، روش‌هایی نیز ابداع شده‌اند که در آنها از خازن استفاده می‌شود. در این شیوه از صفحه‌هایی استفاده می‌شود که تا ۰۰۰/۱۰۰ حسگر خازنی دارند و بار آنها پس از تماس انگشت اندازه‌ گیری می‌شود. از روی نتایجی که بدست می‌آید عکسی از اثر انگشت ساخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *