IsfahanIsfahanTehranShiraz 9:300-17:30 0910 088 88 31 9:00-18:00 0910 088 88 32 10:00-17:30 0917 816 20 01
info [at] ParsonicDoor.com
استاندارد جهانی
ISO 9001
مورد اعتماد
۱۵,۰۰۰ مشتری
رتبه اول تولید درب اتوماتیک
در جلب رضایت مشتریان
تماس فوری

معرفی انواع سنسور اپراتور درب شیشه ای

درب اتوماتیک پارسونیک > وبلاگ > درب های اتوماتیک پارسونیک > معرفی انواع سنسور اپراتور درب شیشه ای

یکی از مهم ترین بخش ها از درب اتوماتیک شیشه ای، اپراتورها هستند که تنظیم و کنترل باز و بسته شدن این درب را تحت کنترل خود گرفته اند و برد الکترونیکی، موتور الکتریکی، گیربکس، سنسور یا چشمی و… از اجزای آن ها به شمار می روند. چشمی در درب شیشه ای شامل سنسورهایی می شود که با تشخیص حرکت افراد در نزدیکی درب باعث باز و بسته شدن آن خواهند شد. این تجهیزات ضمن کاهش استهلاک درب، در باز و بسته شدن سریع و بدون دخالت دست نقش داشته و منجر به کاهش اتلاف انرژی می شوند. بنابراین هنگام خرید معرفی سنسور اپراتور درب شیشه ای در اولویت قرار می گیرد.

سنسور اپراتور درب شیشه ای چیست؟

سنسورهای اپراتور حرکت افراد در نزدیکی درب را تشخیص داده و سپس به درب دستور باز و بسته شدن را می دهند. این سنسورها دو بخش گیرنده و فرستنده دارند که اگر سیگنال های رفت و برگشت بین آن ها قطع شوند یا تغییر کنند، مانند زمانی که فرد به درب نزدیک شده عمل کرده و برد الکتریکی سیگنال هایی جهت باز و بسته شدن درب را دریافت خواهند کرد. این سنسورها به اشکال مختلف بیضی، تخم مرغی و مستطیل در بازار وجود دارند.

سنسور اپراتور درب شیشه ای

سنسور اپراتور درب شیشه ای چگونه کار می کنند؟

برای سنسور اپراتور درب شیشه ای می توان عملکردهای متفاوتی را بررسی و بیان کرد. برخی از آن ها حرکت شخصی را که به طرف درب می رود، تشخیص داده و سپس باعث باز و بسته شدن درب می شوند. این سنسورها در بالای و کناره های قاب درب قرار می گیرند. تعدادی از سنسورها هم با تشخیص فشار ناشی از وزن شخص یا چیز دیگری کار می کنند و عموما روی زمین قرار گرفته و معمولا با استفاده از فرش یا حصیر پنهان می شوند. بعضی دیگر از فناوری مادون قرمز در جهت تشخیص زمانی که تصویر محیط معمولی تغییر می کنند، استفاده خواهند کرد. بنابراین بسته به نوع سنسور عملکرد نیز تغییر یافته و پیشرفته تر خواهد شد.

انواع سنسور اپراتور درب شیشه ای

باید توجه داشت که چشمی در درب شیشه ای اتوماتیک یک سنسور حساس به حرکت است و عاملی که باعث شکسته شدن موج ارسالی شود را به عنوان حرکت تشخیص داده و فعال می شود. برای مثال ضمن در نظر گرفتن حرکت انسان، حیوانات و حتی حرکت یک برگ سبک از جلوی در باعث فعال شدن سنسورها می شود. انواع مختلفی از سنسورها که در درب های اتوماتیک شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند با اهداف مختلفی برای آن مناسب شده اند. لیستی از انواع سنسورها و نحوه کار آن ها عبارت است از:

انواع سنسور اپراتور درب شیشه ای

سنسور مادون قرمز

یکی از پرکاربردترین راهکارهایی که در درب اتوماتیک شیشه ای روی انواع چشمی مورد استفاده قرار می گیرد، سنسور مادون قرمز است. در این سنسور اپراتور درب شیشه ای برای تشخیص حرکت از امواج مادون قرمز استفاده می شود. حسگر مادون قرمز مانند سنسور های دیگر یک فرستنده و گیرنده دارد که امواج را از فرستنده به گیرنده ارسال می کند. اگر محرکی در محدوده سنسور حرکتی کند و موج شکسته شود، سنسور فعال می شود و به مرکز فرمان در اپراتور درب شیشه ای یک سیگنال ارسال می کند. هنگام فعال شدن در صورت باز بودن درب مانع از بسته شدن آن شده و هنگامی که درب بسته است، با فرمان کنترلر آن را باز می کند. چشمی لای درب از دیگر اسامی سنسور مادون قرمز است که در درب اتوماتیک شیشه ای شامل دو دسته است:

سنسور حرکت مادون قرمز غیرفعال

برای به خاطر سپردن تصویر محیط اطراف در حسگرهای حرکتی مادون قرمز غیر فعال استفاده می شود. به طوری که هنگام تغییر تصویر که ممکن است توسط یک شخص یا شی ایجاد شود، سنسور ها سیگنالی را به درب ارسال می کنند و بسته به شرایط درب باز و بسته می شود.

سنسور های مادون قرمز فعال

در این سنسور نیز تراشه های گیرنده و فرستنده کار گذاشته شده اند که فرستنده نور از یک جسم یا یک شخص را با کمک فناوری مادون قرمز تشخیص می دهند . این نوع از سنسور یک هدف امنیتی عالی است.

سنسور مایکروویو

سنسور مایکروویو امواج ماکرو را به طرف پایین ارسال می کنند و این امواج پس از برخورد با محیط به سنسور اپراتور درب شیشه ای بازتابیده خواهند شد. در این رفت و برگشت طول موج ارسالی و دریافتی باید با هم یکی باشند؛ در غیر این صورت سیگنالی به کنترلر ارسال می شود. وقتی کسی به درب نزدیک می شود، در واقع در محدوده سنسور چشمی درب اتوماتیک قرار می گیرد و توان در طول موج ارسالی و دریافتی به هم می خورد تا درب باز و بسته شود.

سنسور حرکت رادار

سنسور حرکت رادار ضمن تشخیص کسی یا چیزی که نزدیک در است، می تواند جهت حرکت افراد و اشیا را نیز تشخیص دهند. به این معنا که از چه سمتی به درب نزدیک می شوند. با این حال تنها اگر افراد و اشیا حرکت کنند آن ها را تشخیص می دهد و اگر بیاستد نمی تواند تشخیص دهد.

سنسور فشار

با تشخیص وزن یک جسم یا شخص سنسورهای فشار به کار می افتند. هنگامی که آن ها فشار وزن را تشخیص دادند، سیگنالی را به درب اتوماتیک ارسال می کنند و باعث باز شدن آن ها می شود.

چرا از سنسور یا چشمی در درب های اتوماتیک استفاده می شود؟

عملکرد درب های اتوماتیک شیشه ای با وجود سنسورها خودکار، ساده و راحت می شود. در واقع این چشمی درب اتوماتیک شیشه ای است که فناوری مورد استفاده برای اطمینان از باز و بسته شدن درها بدون نیاز به انجام کاری فیزیکی به حساب می آید. در این سنسورها حرکت، فشار یا تغییر نور مادون قرمز بهترین راه برای عملکرد خودکار درب ها هستند. بنابراین یکی از مهم ترین تجهیزات در اپراتورها سنسورها هستند که ویژگی ها را به درب های اتوماتیک شیشه ای اضافه می کنند.

جمع بندی

در درب های شیشه ای اپراتورها هستند که عملکرد باز و بسته شدن درب را تنظیم و کنترل می کنند. سنسورها یا چشمی هم مهم ترین جز در اپراتورها می باشند که با نزدیک شدن فرد یا شی حرکت را تشخیص می دهند و با ارسال پیام به برد الکتریکی باعث باز و بسته شدن درب می شوند.