IsfahanIsfahanTehranShiraz 9:300-17:30 0910 088 88 31 9:00-18:00 0910 088 88 32 10:00-17:30 0917 816 20 01
info [at] ParsonicDoor.com
استاندارد جهانی
ISO 9001
مورد اعتماد
۱۵,۰۰۰ مشتری
رتبه اول تولید درب اتوماتیک
در جلب رضایت مشتریان
تماس فوری

سنسور مادون قرمز در درب اتوماتیک

درب اتوماتیک پارسونیک > وبلاگ > درب اتوماتیک > سنسور مادون قرمز در درب اتوماتیک

سنسور مادون قرمز درب های اتوماتیک از فناوری پیشرفته برای تشخیص حرکت و فعال کردن درب اتوماتیک استفاده می کند. این سیستم تغییرات دما در ناحیه حسگر را بررسی کرده و به محض اینکه یک جسم به سمت در حرکت می کند، سیگنال گرما توسط سنسور تشخیص داده می شود و درب ها بلافاصله باز می شوند. از این رو، در ادامه به بررسی درب های اتوماتیک و اهمیت وجود سنسور مادون قرمز در آن ها خواهیم پرداخت.

اهمیت درب های اتوماتیک

درب های اتوماتیک اغلب در مناطق پر رفت وآمد مانند ساختمان های تجاری، رستوران ها و ادارات دولتی استفاده می شوند. این درب ها برای همه افراد، راحتی را فراهم می کنند، زیرا بدون نیاز به دست باز می شوند. در واقع، عملکرد درب های برقی یک گزینه ایده آل برای بیمارستان ها و کارخانه های مواد غذایی است که در آن ها بهداشت و نظافت بسیار مهم است.
ایهن نوع درب ها همچنین به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های سالانه گرمایش و سرمایش کمک می کنند. از طرفی، عملکرد آن ها با استفاده از سنسورها و به طور خودکار باز و بسته شدن آن ها می تواند عبور گرد و غبار را به حداقل برساند.

نقش حیاتی سنسورها در درب های اتوماتیک

سنسورهای موجود در درب های اتوماتیک با تشخیص حرکت، فشار یا تصاویر باعث باز یا بسته شدن درب ها می شوند. به طور مثال، در برخی از سنسورها، به محض تشخیص فشار یا حرکت درب ها باز می شوند و زمانی که حسگرها دیگر چیزی را حس نکنند بسته می شوند. انواع مختلف حسگرها به طرق مختلف عمل می کنند، برخی از حسگرها حرکت شخصی را که به درب ها نزدیک می شود تشخیص می دهند و برخی دیگر همان طور که اشاره شد با تشخیص فشار، کار می کنند؛ درحالی که برخی از فناوری مادون قرمز برای تشخیص خود استفاده می کنند.
در مقایسه با سایر سنسورهای تشخیص دهنده حرکت مانند سنسور رادار، محدوده تشخیص سنسور مادون قرمز دقیق تر و خطای آن پایین تر است. علاوه بر این، محدوده تشخیص با قابلیت تنظیم در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. ازاین رو، سنسور مادون قرمز یک انتخاب عالی برای درب های اتوماتیک جلویی خیابان ها با امکان تردد بالا به حساب می آید. شایان ذکر است به طور کلی، این سنسورها بادوام، کارآمد و پرکاربرد هستند ولی اطمینان از نصب صحیح سنسورها برای عملکرد درست درب های اتوماتیک ضروری است.

چه سنسورهایی در درب های برقی استفاده می شوند؟

طیف گسترده ای از سنسورها را می توان در درب های خودکار یافت. از طرفی، هر نوع سنسور عملکرد خاصی را انجام می دهد که نسبت به درب های سنتی جالب توجه است؛ برای مثال سنسورهای فشار با سنجش وزن یک جسم یا شخص کار می کنند و باعث باز شدن درب ها می شوند.
در این میان، سنسورهای حرکتی و حسگرهای نوری پیشرفته ترین، پرکاربردترین و محبوب ترین حسگرهای موجود برای سیستم های درب اتوماتیک هستند. آن ها اغلب در بالا یا طرفین درب ها قرار می گیرند و با تشخیص حرکت کار می کنند. ازاین رو، درب ها زمانی که فردی از کنار آن ها عبور می کند، باز می شوند.
سنسورهای حرکتی نیز از فناوری مادون قرمز برای تجسم محیط اطراف خود استفاده می کنند و در صورت تغییر در تصویر، این سنسورها سیگنالی را به درب های خودکار ارسال می کنند که باعث باز یا بسته شدن درب ها می شوند.

اهمیت سنسورهای مادون قرمز در درب های اتوماتیک

سنسورهای مادون قرمز، سطوح بازتاب نور مادون قرمز را انتقال داده و اندازه گیری می کنند. درنتیجه، تغییر در ویژگی های موج بازتابی نشان می دهد که یک شخص یا شی ء در ناحیه تشخیص سنسور قرار دارد و باعث فعال شدن حسگر می شود. آن ها یک عکس فوری از سیگنال مادون قرمز منعکس شده از فضای اطراف می گیرند و به طور مداوم آن را با سطوح بازتاب در حسگر در طول استفاده روزانه مقایسه می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که یک شخص یا شی ء وارد منطقه تشخیص سنسور می شود، شدت نور مادون قرمز منعکس شده در مقایسه با نور منطقه اطراف، افزایش می یابد و باعث تشخیص فرد توسط حسگر می شود.
درواقع، حسگرهای مادون قرمز می توانند حرکت و حضور ساکن اشیا را تشخیص دهند و از آن ها برای باز کردن درب ها و درعین حال حفظ ایمنی عابر پیاده استفاده کنند. حسگرهای فناوری مادون قرمز در توانایی نظارت و تنظیم خود در زمان واقعی با شرایط متغیر محیطی منحصربه فرد هستند.

مادون قرمز در درب های اتوماتیک

نحوه کارکرد سنسور مادون قرمز در درب اتوماتیک:

همانگونه که مطلع هستید اکثر درب های اتوماتیک از سنسور درب اتوماتیک استفاده می کنند. سنسور مادون قرمز در دربها را می توان با یک سری عملیات به یک سیستم خاص تبدیل کرد که با تصویر برداری از نحوه حرکت ها، به طرف درب اتوماتیک حرکت ها را با تداعی عکس العمل مناسب به خاطر سپرده و به هنگام نیاز به آن ها واکنش متناسب نشان دهد. البته در صورت ایجاد تغییر در تصاویر به وجود آمده، سنسور مادون قرمز در درب اتوماتیک قادر است به سرعت با تغییرات جدید ایجاد شده تطابق دهد طرح گذشته را به فراموشی سپارد و از روش های هوش مصنوعی برای انجام واکنش های متقابل استفاده کند. این سنسور به صورت عمده در کشورهای آمریکای شمالی تولید می شود.

مزایای استفاده از سنسور مادون قرمز در درب اتوماتیک عبارتند از:

 • سنسور مادون قرمز قادر می باشد  تصاویری جمع و جور و فشرده ارائه دهد.
 • محدوده تشخیص سنسور مادون قرمز با دقت زیادی انجام می شود و این سبب ایجاد عکس العمل درست و به جا در زمان مناسب است.
 • دقیق بودن در تنظیمات نتیجه و مزیت استفاده از سنسور مادون قرمز در درب های اتوماتیک است. شما به راحتی می توانید به انواع گزینه های تعبیه شده در منوی تنظیمات دسترسی پیدا کنید و با به وجود آوردن تغییرات دلخواه به تنظیم مورد نظر خود برسید و آن را ذخیره کنید .
 • سنسور مادون قرمز به دلیل فضای دید یا حالت ارتباط نقطه به نقطه، ارتباط ایمن را فراهم می کند.
 • باتری مورداستفاده در دستگاه های مادون قرمز به دلیل مصرف انرژی کمتر، مدت زمان زیادی دوام می آورد.
 • سنسورهای حرکتی مادون قرمز حرکت افراد یا اجسام را در روز و شب به طور قابل اعتماد تشخیص می دهند.
 • دستگاه های مادون قرمز می توانند فاصله تا اجسام را اندازه گیری کنند که ممکن است به راحتی توسط اولتراسوند تشخیص داده نشوند.
 • از لحاظ فیزیکی سایز کوچک تری دارند و مقرون به صرفه تر هستند.
 • هیچ خوردگی یا اکسیداسیون نمی تواند بر دقت سنسور مادون قرمز تأثیر بگذارد.

معایب استفاده از سنسور مادون قرمز در درب های اتوماتیک عبارتند از:

 • از عیوب سنسورها این است که اشیاء ثابت قابل تشخیص نیستند.
 • تفاوت دما اشیاء در این سنسورها قابل تشخیص نمی باشد که اینموضوع باعث می شود نتواند قدرت تشخیص اجسام سرد و گرم را داشته باشد. به نحوی که حتی در صورتی که اختلافی جزئی بین زمینه و شی مورد نظر وجود داشته باشد، این گونه سنسور ها از دقت کمتری بهره خواهند گرفت.

جمع بندی

ارزش سنسور مادون قرمز در درب های اتوماتیک در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است و انتظار می رود تا سال 2027 نیز بیشتر شود. به طور مثال، اماکن تجاری از جمله بیمارستان ها، رستوران ها، ساختمان های دولتی و دفاتر تعاونی، در حال سرمایه گذاری بر روی فناوری پیشرفته درب های اتوماتیک هستند تا عملیات خود را با تجهیزات پیشرفته بهبود بخشند و خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهند. تیم مجرب پارسونیک نیز در این سال ها آماده خدمت رسانی به افرادی بوده که خواهان نصب درب های اتوماتیک هستند و با ارائه امکانات مختلف سعی در جلب رضایت آن ها داشته است.

[yasr_visitor_votes size=”small”]

Leave a Reply