سیستم کنترل روشنایی چیست؟

سیستم کنترل روشنایی چیست؟

سیستم کنترل روشنایی چیست؟

سیستم کنترل روشنایی، یک شبکه هوشمند مبتنی براساس راه حل‌ های کنترل روشنایی که شامل ارتباط بین ورودی و خروجی سیستم‌ های گوناگون مربوط به کنترل روشنایی، با استفاده از یک یا چند دستگاه کامپیوتر مرکزی است. سیستم‌ های کنترل روشنایی به طور گسترده در هر دو محیط نورپردازی داخلی و خارجی از فضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به ارائه مقدار درست نورپردازی می‌ باشد برای این که کجا و چه زمانی احتیاج باشد.

سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به حداکثر کردن صرفه‌ جویی انرژی از سیستم روشنایی، برآورده کردن مقررات ساختمانی، و یا تطابق با برنامه‌های ساختمان سبز و حفاظت از انرژی می‌ باشد. سیستم‌های کنترل روشنایی بییشتر تحت روشنایی هوشمند مدت‌ دار است.

کنترل روشنایی در مقابل سیستم‌های کنترل روشنایی:

کنترل روشنایی مدت‌ دار به طور معمول برای نشان دادن کنترل روشنایی مستقل در یک فضا استفاده می‌ شود. این ویژگی ممکن است دارای حسگرهای حضور، زمان‌سنج، و سلول‌های نوری برای کنترل گروه‌های ثابت روشنایی به صورت مستقل می‌ باشد. تنظیم دستی در هر محل دستگاه رخ می‌دهد. بهره‌ وری و فروش برای کنترل روشنایی مسکونی توسط کنسرسیوم مشخصی برای بهره‌وری انرژی انجام می‌ گردد.

سیستم کنترل روشنایی مدت‌ دار اشاره به یک سیستم شبکه‌ بندی شده هوشمند از دستگاه‌های مربوط به کنترل روشنایی دارد. این دستگاه‌ها ممکن است شامل رله، سنسور اشغال، سلول‌ های نوری، سوئیچ کنترل نور و یا صفحه نمایش لمسی، و سیگنال‌ها را از دیگر سیستم‌های ساختمان (مانند سیستم‌ های هشدار آتش و یا تهویه مطبوع) دارد. تنظیمات سیستم هر دو در محل دستگاه و در محل کامپیوتر مرکزی از طریق برنامه‌های نرم‌افزاری و یا دیگر دستگاه‌های رابط انجام می‌ شود.

مزایای استفاده:

مزیت مهم یک سیستم کنترل روشنایی بر کنترل روشنایی مستقل و یا تعویض دستی معمولی، توانایی برای کنترل چراغ یا گروهی از چراغ‌ های تکی از طریق یک دستگاه رابط کاربر تک نفره می باشد. این توانایی برای کنترل منابع نوری متعدد از یک دستگاه اجازه می‌دهد تا حالت‌ های روشنایی پیچیده‌ای ایجاد شود. اتاق ممکن است حالت‌های متعدد از پیش تنظیم‌ شده‌ای داشته باشد که هر یک برای فعالیت‌های مختلف در اتاق ایجاد شده‌اند. مزیت عمده استفاده از سیستم‌های کنترل روشنایی در کاهش مصرف انرژی است. عمر لامپ نیز بیشتر می‌شود در زمان روشنایی و یا هنگام خاموش کردن چراغی که استفاده نمی‌ شود. سیستم‌های کنترل روشنایی بی سیم دارای مزایای بیشتری از جمله کاهش هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و افزایش انعطاف‌ پذیری نسبت به جایی که سوئیچ‌ ها و سنسور ممکن است قرار گیرد می‌ باشد.

انواع سیستم‌های کنترل روشنایی:

در دهه۱۹۸۰ بود که یک نیاز شدید به روشنایی تجاری قابل کنترل‌ تر بوجود آمد. به طوری که بتوان آن را با تبدیل به انرژی بیشتری کارآمد تر کرد. در آغاز این کار با کنترل آنالوگی انجام می شد. به نحوی که اجازه می‌ داد بالاست فلورسنت و ضمرس از یک منبع مرکزی کنترل گردد. این یک گام در مسیر کار بود، اما کابل‌ کشی پیچیده‌ای داشت و در نتیجه مقرون به صرفه نبود. Tridonic اولین شرکت برای رفتن در مسیر دیجیتالی شدن با پروتکل‌های DSI، در سال ۱۹۹۱ بود. DSI پروتکل اساسی بود که آن را به عنوان انتقال یک مقدار کنترل برای تغییر روشنایی از تمام وسایل متصل به خط بود. این پروتکل جذاب‌ تر، و قادر به رقابت با گزینه آنالوگ، سیم‌ کشی ساده آن بود.

کنترل روشنایی تئاتری:

سیستم‌ های کنترل روشنایی معماری می‌توانند با ادغام و ترکیبی از کنترل دایمر، استفاده گردند که اغلب برای چراغ‌ های خانه و نورپردازی صحنه استفاده می‌شوند، و می‌توانند شامل نور محل کار، نور تمرین، و نور سالن باشند. ایستگاه‌ های کنترل را می‌ توان در چندین منطقه در ساختمان و در دیوار یا LCD دسکتاپ کنسول صفحه نمایش لمسی قرار داد.

ویژگی سیستم‌ های معماری کنترل روشنایی در تئاتر، توانایی برای کارکنان تئاتر به نوبه خود در نور صحنه بدون نیاز به استفاده از یک کنسول کنترل روشنایی است. همچنین، طراح نور می‌ تواند این چراغ را با همان نشانه نور از کنسول کنترل روشنایی، کنترل کند به طوری که، برای مثال، نوری که در تماشاخانه بالای سر تماشاچیان را روشن می‌ کند که تا قبل از نمایش شروع می‌شود توسط یک سیستم کنترل می‌ شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *