امروزه برای عبور و مرور و تردد در مکان هایی مانند ورودی منازل ،ویلاها ،سوله و سازه های صنعتی و اداریی ،مراکز فروش و مغازه ها از کرکره برقی استفاده می شود. کرکره برقی عموما از جنس بیلت فابریک یا همان شمش آلومینیوم ۶۰۶۳ بوسیله دستگاه های اکسترود تولید و سپس به مرحله درجه سختی میرسد در آخر با رنگ اکترواستاتیک مرحله تولید خاتمه می یابد .

رنگ الکترو استاتیک بدین معناست که یون رنگ با یونهای تیغه کرکره برقی آلومینیوم هم سو و به خورد آن می رود که این نوع رنگ شدن تیغه کرکره برقی باعث بوجود آمدن یک لایه عایق روی رنگ و جلوگیری از خط و خش برداشتن تیغه تا سالهای زیادی می شوددلیل انتخاب آلومینیوم در کرکره برقی این است که آلومینیوم فلزی نرم ولی بسیار با مقاومت و دوام بالاست و این فلز ارزشمند را در هر شرایط آب و هوایی میتوان به کار گرفت .

کرکره برقی


کرکره برقی بدلیل اینکه دور یک محور جمع می شود که اصطلاحا رول آپ یا رولینگ شاتر نامیده می شود، کمترین حجم فضا را اشغال می کند. که این یکی از مهمترین خصوصیت های کرکره اتوماتیک  است .

انواع کرکره برقی:

1- کرکره برقی آلومینیوم
2- کرکره برقی فولاد منیزیوم
3- کرکره برقی پلی کربنات شفاف
4- کرکره برقی پانچ
5- کرکره برقی رول گیتر


تیغه 3.5 سانتی متری که استفاده هایی از جمله پنجره های منازل مسکونی و ویلا ها ، اتومبیل های پخش مواد غذایی ، ماشین های آتش نشانی ،ایستگاه های BRT ، اتوبوس، مترو و  . …
تیغه های ۶ سانتی متری که غالبا استفاده کمتری نسبت به دیگر تیغه ها را دارد.
تیغه های کرکره اتوماتیک  ۸ سانتی متری استاندار : ولی این سایز تیغه های کرکره برقی بیشترین استقبال را توسط مشتریان داشته اند کمصارف آن عبارت اند از تجاری ،صنعتی ، اداری ،مسکونی : پنجره ،تراس ، ورودی درب واحد آپارتمان و محافظت از بیلبورد ها و تلویزن های شهری ،سوله ها ، سقف اتوماتیک استخر و باغچه

تیغه های ۱۰۰ میلیمتری : این تیغه ها که تنها موارد استفاده شان سوله ها ، درب های صنعتی و با عرض و ارتفاع های بیش از ۵*۵
 

برای انتخاب نوع تیغه باید چند معیار را در نظر گرفت :
1- اندازه عرض و ارتفاع محل مورد نظر
2- میزان تردد
3- نوع شرایط آب و هوایی
4- مقدار بودجه در نظر گرفته شده


نوع دیگری از کرکره ها با تیغه ای مخصوص . این تیغه های کرکره اتوماتیک از جنس فولاد منیزیوم و سه جداره بوده و با پلی اورتان صنعتی پر میشنود و وزنی به ازای هر متر مربع ۸۰۰/۷ دارند .تیغه ها طرح کروجی ۱۰۰% بی صدا و با دارا بودن پلی اورتان عایق صدا نیز هستند .تیغه ی طرح کروجی عایق حرارت و ضد اشتعال هم هست .


با خصوصیات ذکر شده برای کرکره برقی یادشده ، تقاضا برای این نوع تیغه بسیار بالا رفته است. تمامی تیغه های کرکره اتوماتیک در شاخه هایی به طول ۵/۷ متر تولید می شوند ولی برای اندازه های ویژه حتی تا ۱۰ متر طول هم آرایه می شوند. تیغه های گفته شده نمونه ایرانی هم دارند که از جنس گالوانیزه بوده و به جای پلی اورتان صنعتی از فوم سرد استفاده میشود که به خودی خود دارای کیفیت پایین و پر سر و صدا هستند .


تیغه های کرکره برقی موجود در بازار ایران که اکثر از ذوب کردن ضایعات آلومینیوم مانند درب و پنجره های ساختمان بدست و به مرحله اجرا میرسند . این تیغه های کرکره برقی که قاعدتا با توجه به کیفیت پایین آلومینیوم و رنگ های پاششی عموما پر سرو صدا و باعث نارضایتی افراد می گردد .
تیغه های کرکره برقی  با توجه به درجه سختی ۱۲ دارای ویژگی ضد سرقت هم هستند . ضد سرقت بودن بدین معنی است که با وسایلی نظیر دیلم و وسایلی این چنینی سارقین هرگز نخواهند توانست به درون ملک وارد شوند .


برای کرکره برقی از سه نوع ریل کناری میتوان استفاده کرد. ریل های کرکره برقی دارای سه نوع مختلف اند :
• نوع اول ریل های معمولی از جنس آلومینیوم که درون فریم فلزی پروفیل ۴۰*۴۰ قرار میگیرند .این ریلها به دلیل اینکه درون فریم هستند از عرض ورودی هر طرف ۶ سانتی متر کم میکنند که این شاخصه خیلی مورد پسند نیست مگر اینکه آهن کشی قبل از اتمام سنگ نما کارگذاری شود .
• نوع دوم ریل های کرکره اتوماتیک ریل های پشت پروفیل دار هستند . این نوع ریلها از روبرو به پروفیل ها پیچ شده و از عرض ورودی کم نمیکنند .
• نوع سوم که بهترین نوع ریل کرکره اتوماتیک است ،ریل فولادی با ورق ۲ میلیمتری و با زوار مویی پانچ است .
ریل های کرکره برقی فولادی دارای امنیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر هم خانواده های خود است .

تمام انواع ریل های کرکره برقی ذکر شده با مویی پرز بلند عایق میشوند که این امر باعث جلوگیری از ورود گرد خاک و سرو صدا به داخل ساختمان می شود .
تیغه های کرکره اتوماتیک با داشتن شکل های ظاهری مختلف مانند قوس دار و و همچنین تنوع رنگی که دارد درصد انتخاب بیشتری نسبت به دیگر مدل های درب اتوماتیک دارد .زیرا میتوان با هم سو کردن رنگ کرکره برقی با مکان مورد استفاده زیبایی خاصی بوجود آورد .
تیغه های رول آپ هر چند قوس دار هستند ولی بدلیل دو رو نما بودن نیز با توجه به داشتن سطح و رنگ با کیفیت و ماندگار و ضد خش ، انتخاب اول تمامی کارفرمایان محترم است .
با توجه به سلایق مختلف امکان چاپ لیزری با کیفیت بسیار بالا و با ماندگاری و دوام بالا نیز موجود است . این چاپ میتواند لوگو یا طرح و یا عکسی از فروشگاه ، شرکت ،کارخانه و … باشد .

امروزه سیستم های کرکره برقی به شکل قابل توجهی مورد استفاده هستند. نام دیگر کرکره برقی کرکره اتوماتیک نیز میباشد. امروزه کرکره برقی بیشتر برای حفظ امنیت مورد استفاده قرار میگیرد.کرکره برقی دارای مزایای زیادی هستند. دارای تنوع رنگی حتی طرح چوبی میباشد. برای درب ورودی مراکز صنعتی بزرگ وکوچک به صورت کنترلی مورد استفاده میباشد. در انبار ها و محل کار از لحاظ امنیت مورد استفاده میباشد. برای پنجره و درب مغازه و درب اتوماتیک پارکینگ مورد استفاده میباشد همان طور که ملاحظه کردید کرکره برقی موارد استفاده زیادی داردکرکره برقی بر اساس نیاز مشتری طراحی و اجرا میشودکرکره برقی در انواع الومنیومی وگالوانیزه و پلی کربنات میباشد. کرکره های برقی در منازل مسکونی برای پنجره ها و درب اتوماتیک پارکینگ مورد استفاده است که میتوان به وسیله کنترل از راه دور کرکره برقی پنجره منزل خود را باز و بسته کنید.